Hem » Objekt » Pittoreskt hus, takterrass med 360 graders utsikt, lättskött trädgård, nära till stranden
Köp ett pittoreskt hus i soliga Grekland nära (2 km) till Pantazi strand! Njut av takterrassen som erbjuder 360 graders utsikt och den lättskötta trädgården (mediterranean garden) med stenlagda uteplatser och gångar. Oavsett om du vill spendera somrarna här eller kan/vill bo mer permanent: den vackra och lugna miljön hjälper dig att upptäcka din kreativ sida. ”The way we spend our time defines who we are”, Jonathan Estrin. Ett ovanligt hus med charm och karaktär, en hemlig trädgård bakom den stängda porten, en fristad för våra stressade själar helt enkelt! Och inte att förglömma: du når stranden på ca 15-20 minuter promenad igenom grönskande olivlundarna.
Bilen parkerar du bekvämt vid huvudvägen och huset når du via en smal gränd med en förtrollande vacker grönska. För över 250 år sedan hade denna gång använts för första gången: vem vet vilka storyn som finns runtomkring dig? Huset renoverades omsorgsfullt och även om renoveringsarbetet är slutfört, så finns här fortfarande plats för dina egna idéer och utvecklingsplaner. Det ursprungliga tornet som byggdes 1771 var tre våningar högt och eftersom de första ägare reste upp tornet endast till den andra nivå så kan du ansöka om bygglov för en våning till. What you see is what you get: redo att flytta in omgående!
Till vänster om ingångsporten, i det smalare tornet hittar du ett förvaringsrum. Här kan du inreda och förbereda för ett extra sovrum med eget badrum: vattenledningarna är redan på platsen! Från den stenlagda pation och några trappsteg högre når du en veranda som kantas av vackra blommor och utgång till:
Husets kök är på 38 kvm och ägaren valde att behålla en del originaldetaljer här. Bekväma arbetsytor och plats för matbord för 8 personer: här kommer du trivas att lära dig den grekiska matlagningen!
På den södra kusten av Peloponnesos i Grekland och ca 60 minuters bilresa från närmaste flygplats i Kalamata (eller 3,5 timmars bilresa från Atens internationella flygplats) ligger denna vackra och oförstörda lilla fiskeby. Perfekt resmål för dig som vill lämna den stressiga vardagen bakom dig och här är varma, härliga somrar och milda vintrar. Byn brukade även kallas Selinitsa, som betyder ”liten måne” eller liten Eleni: ”Selinitsa, månen ryser när den hör ditt namn, medan Paris smeker Eleni”. Enligt historien när Paris och Helena (Eleni på grekiska) bestämde sig för att rymma från Sparta var just hamnen Agios Nikolaos de flydde till och härifrån seglade de vidare till Troja.
Agios Nikolaos har en hel del tavernor och kaféer som är öppna året runt och samtliga ligger kring hamnen. I byn hittar du också: sjukstuga, apotek, bankomat, två supermarket, konditori, slaktare, cykeluthyrning och bensinstation. Allt du behöver för stunden. De närmaste sandstränderna är Voulimeneas och Pantazi men det finns fler platser för de som älskar att simma, snorkla eller sola.